NE 130th ST over I-5
Fair Condition62 years old20,062 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 3.1 N Jct SR 522 |
| Carries | NE 130th ST |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.72314, -122.32483 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 1420.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,062 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0007270B0000000 |