8th AVE over I-5
Fair Condition62 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.3 N Jct I-90 |
| Carries | 8th AVE |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.61063, -122.33089 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 858.9 ft (261.8 m) |
| Max Span | 144.0 ft (43.9 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 3115.4 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 18 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007409A0000000 |