Univ-n Ramp over I-5
Fair Condition61 years old7,599 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.2 N Jct I-90 |
| Carries | Univ-n Ramp |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.60953, -122.33167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 630.2 ft (192.1 m) |
| Max Span | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 1728.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,599 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007409B0000000 |