Pine St-boren AVE over I-5
Good Condition61 years old24,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.6 N Jct I-90 |
| Carries | Pine St-boren AVE |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.61417, -122.33056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 825.1 ft (251.5 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 4677.9 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,000 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 14 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007409D0000000 |