Military Road over S-w Ramp To S 188th ST
Fair Condition62 years old14,741 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 3.3 N Jct SR 516 |
| Carries | Military Road |
| Crosses | S-w Ramp To S 188th ST |
| Coordinates | 47.43417, -122.27122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 692 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,741 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007459A0000000 |