S178th ST over I-5
Good Condition62 years old13,400 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 4.0 N Jct SR 516 |
| Carries | S178th ST |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.44389, -122.26861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 321.9 ft (98.1 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 1000.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,400 (2002) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007401A0000000 |