I-5 over Terrain
Fair Condition60 years old106,282 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 4.5 N Jct SR 516 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Terrain |
| Coordinates | 47.45072, -122.26528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 515.1 ft (157 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Area | 3815.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106,282 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007401B0000000 |