I-405 over N-w Ramp
Fair Condition60 years old83,247 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 3.6 N Jct I-90 |
| Carries | I-405 |
| Crosses | N-w Ramp |
| Coordinates | 47.63006, -122.18861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 207.0 ft (63.1 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 1363.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 83,247 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007596B0000000 |