N-w Ramp over SR 520
Good Condition60 years old8,364 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 3.7 N Jct I-90 |
| Carries | N-w Ramp |
| Crosses | SR 520 |
| Coordinates | 47.63292, -122.18994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 641.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,364 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007596F0000000 |