I-405 S-w Ramp over Northup Way
Good Condition60 years old9,907 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.1 N Jct SR 520 |
| Carries | I-405 S-w Ramp |
| Crosses | Northup Way |
| Coordinates | 47.63410, -122.18821 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 336.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,907 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007596G0000000 |