I-5 over Norfolk ST Sewer
Fair Condition60 years old103,312 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.0 N Jct SR 900 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Norfolk ST Sewer |
| Coordinates | 47.51347, -122.28567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.6 ft (19.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Area | 500.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103,312 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007617A0000000 |