S Boeing Access RD over I-5
Fair Condition60 years old37,060 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.5 N Jct SR 900 |
| Carries | S Boeing Access RD |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.50769, -122.28217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 336.9 ft (102.7 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Area | 2814.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,060 (2010) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007618E0000000 |