SR 900 over I-5
Fair Condition60 years old16,633 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | Jct I-5 |
| Carries | SR 900 |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.50530, -122.27891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 450.1 ft (137.2 m) |
| Max Span | 144.0 ft (43.9 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 1495.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,633 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007618G0000000 |