I-5 over Military RD Rose ST
Good Condition60 years old103,312 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 2.2 N Jct SR 900 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Military RD Rose ST |
| Coordinates | 47.53029, -122.29364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 1242.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103,312 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007617C0000000 |