I-5 over Military RD Rose ST
Fair Condition60 years old103,312 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 2.2 N Jct SR 900 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Military RD Rose ST |
| Coordinates | 47.53014, -122.29439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Area | 1121.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103,312 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007617D0000000 |