I-5 P1 15559 Ramp over I-5 Hov Lane
Fair Condition60 years old37,896 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.5 N Jct I-405 |
| Carries | I-5 P1 15559 Ramp |
| Crosses | I-5 Hov Lane |
| Coordinates | 47.48194, -122.27103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 532.5 ft (162.3 m) |
| Max Span | 123.4 ft (37.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1687.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,896 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0007618B0000000 |