SR 599 over I-5 (sb Lanes Only)
Good Condition60 years old18,948 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | Jct I-5 |
| Carries | SR 599 |
| Crosses | I-5 (sb Lanes Only) |
| Coordinates | 47.48300, -122.27214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 300.9 ft (91.7 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 981.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,948 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007618F0000000 |