I-5 over Interurban AVE
Fair Condition60 years old86,409 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.1 N Jct SR 599 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Interurban AVE |
| Coordinates | 47.48333, -122.27053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Area | 1176.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 86,409 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0007618C0000000 |