E210-w10 Connector over W10-alabama ST Off-ramp
Good Condition34 years old21,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-210-r33.10-rdl |
| Carries | E210-w10 Connector |
| Crosses | W10-alabama ST Off-ramp |
| Coordinates | 34.06705, -117.20443 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 299.9 ft (91.4 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1169.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,000 (2014) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 0937G |