E10-w210 Connector over Interstate 10
Fair Condition34 years old18,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-010-29.70-rdl |
| Carries | E10-w210 Connector |
| Crosses | Interstate 10 |
| Coordinates | 34.06599, -117.20361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 651.9 ft (198.7 m) |
| Max Span | 178.1 ft (54.3 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 2304.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 0938G |