SW Spokane ST over Rr
Good Condition25 years old8,297 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | SW Spokane St/harbor AVE |
| Carries | SW Spokane ST |
| Crosses | Rr |
| Coordinates | 47.57174, -122.37048 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 245.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,297 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086866000000000 |