Harbor AVE SW over SW Avalon Way & Railroad
Good Condition25 years old8,535 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | SW Spokane ST & Admiral |
| Carries | Harbor AVE SW |
| Crosses | SW Avalon Way & Railroad |
| Coordinates | 47.57154, -122.37094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 410.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,535 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086867000000000 |