Harbor AVE SW over Rr
Fair Condition25 years old9,546 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | SW Spokane ST & Admiral |
| Carries | Harbor AVE SW |
| Crosses | Rr |
| Coordinates | 47.57145, -122.37053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 260.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,546 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086869000000000 |