State Route 210 WB over California Street
Good Condition19 years old78,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-210-20.96-sbd |
| Carries | State Route 210 WB |
| Crosses | California Street |
| Coordinates | 34.13529, -117.33130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 126.3 ft (38.5 m) |
| Max Span | 126.3 ft (38.5 m) |
| Deck Width | 85.6 ft (26.1 m) |
| Deck Area | 1004.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78,000 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 0943L |