E210-s215 Connectr over Cajon BLVD / Bnsf Rr
Good Condition14 years old1,001 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-210-r21.72-sbd |
| Carries | E210-s215 Connectr |
| Crosses | Cajon BLVD / Bnsf Rr |
| Coordinates | 34.14193, -117.32117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 404.2 ft (123.2 m) |
| Max Span | 161.1 ft (49.1 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1552.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,001 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 0946G |