S 277th ST over Green Rv & Green Rv Rd.
Good Condition26 years old22,100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | Green River At S 277th ST |
| Carries | S 277th ST |
| Crosses | Green Rv & Green Rv Rd. |
| Coordinates | 47.35444, -122.20994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 466.9 ft (142.3 m) |
| Max Span | 183.1 ft (55.8 m) |
| Deck Width | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Area | 3514.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,100 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087150000000000 |