S 277th ST over Union Pacific Rr
Good Condition23 years old26,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.5 Mi East Of Sr-167 |
| Carries | S 277th ST |
| Crosses | Union Pacific Rr |
| Coordinates | 47.35369, -122.23883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 1575.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,000 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087190000000000 |