S 277th ST over Bnsf Rr
Good Condition23 years old26,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.5 Mi East Of Sr-167 |
| Carries | S 277th ST |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 47.35372, -122.23289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Area | 982.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,000 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087191000000000 |