CR 36/1 over Charley Creek
Fair Condition37 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.05 Mi South Of Co 36 |
| Carries | CR 36/1 |
| Crosses | Charley Creek |
| Coordinates | 38.39138, -82.08292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.5 ft (21.8 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 161.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A229 |