CR 45 over Guyandotte River
Good Condition26 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.05 Mile West Of CR 31 |
| Carries | CR 45 |
| Crosses | Guyandotte River |
| Coordinates | 38.36069, -82.22432 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 423.9 ft (129.2 m) |
| Max Span | 106.3 ft (32.4 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 1408.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A256 |