County Route 31 over Cavill Creek
Good Condition2 years old350 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.05 Mi East Of Co 45 |
| Carries | County Route 31 |
| Crosses | Cavill Creek |
| Coordinates | 38.35824, -82.22318 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 217.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A329 |