CR 37 over I 64
Fair Condition63 years old500 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.27 Mi South Of CR 52/1 |
| Carries | CR 37 |
| Crosses | I 64 |
| Coordinates | 38.39131, -82.42849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 420.6 ft (128.2 m) |
| Max Span | 163.4 ft (49.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1294.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A090 |