CR 10/20 over Fourpole Creek
Good Condition24 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mile West Of Wv 10 |
| Carries | CR 10/20 |
| Crosses | Fourpole Creek |
| Coordinates | 38.39496, -82.41324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.2 ft (40.9 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 634.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A263 |