I 64 EB over Wv 10 Fourpole Creek
Good Condition16 years old18,250 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 2.74 Miles East Of Wv 152 |
| Carries | I 64 EB |
| Crosses | Wv 10 Fourpole Creek |
| Coordinates | 38.39284, -82.40646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 604.3 ft (184.2 m) |
| Max Span | 127.6 ft (38.9 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 3223.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,250 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A294 |