Highland Avenue over State Route 210 & Ramps
Fair Condition20 years old29,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-210-18.86-ria |
| Carries | Highland Avenue |
| Crosses | State Route 210 & Ramps |
| Coordinates | 34.13656, -117.36730 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 445.9 ft (135.9 m) |
| Max Span | 115.8 ft (35.3 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 3288.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,000 (2014) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 1159 |