State Route 210 WB over Pepper Avenue
Good Condition19 years old77,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-210-19.67-ria |
| Carries | State Route 210 WB |
| Crosses | Pepper Avenue |
| Coordinates | 34.13449, -117.35353 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Area | 1121.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,000 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 1160L |