Wv 2 over Csx Railroad
Fair Condition50 years old4,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.73 Mi South Of CR 1 |
| Carries | Wv 2 |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 38.58610, -82.23949 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 565.0 ft (172.2 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 2669.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,300 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A170 |