CR 1/1 over Spurlock Creek
Fair Condition29 years old250 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.21 Mile West Of C R 1 |
| Carries | CR 1/1 |
| Crosses | Spurlock Creek |
| Coordinates | 38.56025, -82.22399 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 186.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A241 |