County Route 1 over Spurlock Creek
Good Condition11 years old150 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.08 Mile South Of Co 7/1 |
| Carries | County Route 1 |
| Crosses | Spurlock Creek |
| Coordinates | 38.55955, -82.21419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 116.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000006A306 |