State Highway 71 over Los Serranos Lake Chan
Good Condition40 years old75,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-071-r4.10-chnh |
| Carries | State Highway 71 |
| Crosses | Los Serranos Lake Chan |
| Coordinates | 33.97552, -117.69752 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 339.6 ft (103.5 m) |
| Deck Area | 1138.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75,000 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 1163 |