Central Avenue over San Antonio Channel
Fair Condition24 years old32,710 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 0.5 Mi S Chino Hills PKWY |
| Carries | Central Avenue |
| Crosses | San Antonio Channel |
| Coordinates | 33.97296, -117.68871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 378.6 ft (115.4 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Area | 3762.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,710 (2016) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54C0676 |