County Route 9 over Trace Fork
Fair Condition23 years old200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.30 Mile North Of CR 6 |
| Carries | County Route 9 |
| Crosses | Trace Fork |
| Coordinates | 38.53168, -82.14332 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.6 ft (13.3 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 97.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A264 |