Wv Route 152 over Interstate 64
Fair Condition8 years old14,400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.16 Mi South Of Wv 527 |
| Carries | Wv Route 152 |
| Crosses | Interstate 64 |
| Coordinates | 38.39403, -82.45237 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 348.4 ft (106.2 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 2442.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,400 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A315 |