I-64 Ebl over CR 7 And Csx Railroad
Fair Condition41 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.30 Miles W. Of Wv 20 |
| Carries | I-64 Ebl |
| Crosses | CR 7 And Csx Railroad |
| Coordinates | 37.78059, -80.89514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 532.2 ft (162.2 m) |
| Max Span | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 2514.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000045A066 |