I-64 Wbl over New River And CR 27/02
Fair Condition44 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.15 Miles W. Of CR 7 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | New River And CR 27/02 |
| Coordinates | 37.78116, -80.90020 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1428.1 ft (435.3 m) |
| Max Span | 255.2 ft (77.8 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 5833.0 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000045A073 |