I-64 Ebl over Wv 20 And Lick Creek
Fair Condition41 years old4,891 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.30 Miles E. Of CR 7 |
| Carries | I-64 Ebl |
| Crosses | Wv 20 And Lick Creek |
| Coordinates | 37.78287, -80.89055 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 379.3 ft (115.6 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 2242.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,891 (2019) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000045A070 |