County Route 10 over Big Creek
Fair Condition28 years old151 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.70 Miles S. Of CR 10/1 |
| Carries | County Route 10 |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 37.67351, -80.81546 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 107.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 151 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000045A079 |