Wv 20 over Bluestone River
Fair Condition11 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.25 Miles S. Of CR 20/2 |
| Carries | Wv 20 |
| Crosses | Bluestone River |
| Coordinates | 37.61167, -80.91782 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1231.0 ft (375.2 m) |
| Max Span | 279.9 ft (85.3 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 6003.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000045A096 |