County Route 14 over Kate Hollow Creek
Fair Condition34 years old194 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.03 Miles W. Of CR 14/3 |
| Carries | County Route 14 |
| Crosses | Kate Hollow Creek |
| Coordinates | 37.60250, -80.84588 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 69.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 194 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000045A074 |