Taylor Co RT 1/2 over Corbin Branch
Fair Condition115 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.02 Mi East Co RT 1 |
| Carries | Taylor Co RT 1/2 |
| Crosses | Corbin Branch |
| Coordinates | 39.36549, -80.19880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 38.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1911 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A002 |